Janusz Lewandowski

Wzrost wartosci prac tego artysty w ciagu ostatnich 12 miesiecy: 25%

Informacja o artyście:

 

Artysta malarz, urodzony w 1937 r. w Rokiciu, zmarł w 2022 r. w Warszawie.

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale malarstwa pod kierunkiem Artura Nacht-Samborskiego. W 1964 uzyskał dyplom. Brał czynny udział w życiu artystycznym. Uczestniczył w wielu plenerach i sympozjach.

W swojej twórczości umieszczał figury na mazowieckim pejzażu, który przewija się w całym jego dorobku i którego nigdy nie porzucił. Postacie naturalnie wyrastają z ziemi będąc jej przedłużeniem lub też tworząc nieodłączną część pejzażu. Na obrazach znajdują się motywy zaczerpnięte z literatury romantycznej jak i postacie oraz zwierzęta symboliczne.

 

Artysta o sobie:

„Urodziłem się na ziemi mazowieckiej tuż przed zmierzchem. W ziemi, która w swej podmiotowości jest intensywna. To wystarcza do zachowania swojego istnienia w pewnej gamie duchowości. Wynika z tego i to, że nie grozi mi wielość wyborów w magmie trendów i postmodernistycznej ironii. Wkomponowany jestem bowiem w pewien układ jedności, w pewną harmonię. One chronią mnie przed mamiącymi podszeptami destrukcji. Skazany za to jestem na ciągłe doświadczanie i ocalanie tych nabytych wartości, które kształtowały się w czasach dzieciństwa, trwożnym okresie doznań, olśnień i widzenia bezpośredniego. Jednak teraz, doświadczenia te przeniknięte są bojaźnią i melancholią. Oto moja biografia.”

 

NAGRODY:

Nagroda „Artyści w Międzynarodowym Roku Dziecka” w Zachęcie (1979)

Nagroda Polsko-Japońska im. Miyauchi (1995)

Nagroda Prezydenta Warszawy na Wystawie Malarstwa i Grafiki Artystów Środowiska Warszawskiego w Zachęcie (1985)

Nagroda im. Władysława Hasiora (2011)

Nominacja do nagrody Norwida (2012)

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego (2017)

Nagroda im. Jana Cybisa (2021)

Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Info: pl.wikipedia.org

Zobacz dzieła tego artysty

Witaj w 3u10!

Twoje konto zostało pomyślnie utworzone 😊 
Miłych zakupów!!!

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu