Sztuka nas ocali

Krajowy rynek sztuki szybuje w górę, a na aukcjach padają rekordy. W  2021 r. polski rynek sztuki odnotował wzrost o ponad 60%. Cóż, gdy szaleje inflacja, oprocentowanie bankowych lokat spada, rynek nieruchomości ulega spowolnieniu i wciąż nie przemijają zagrożenia związane z pandemią, rekordowo szybko przybywa miłośników sztuki także wśród inwestorów! Sztuka jest coraz częściej postrzegana przez inwestorów jako pewna lokata kapitału.

2021 rok minął pod znakiem pandemii koronawirusa, a także rosnących w szybkim tempie cen towarów i usług. Inflacja w czerwcu bieżącego roku wyniosła w Polsce aż 15,5%. Rynek sztuki jest tym, który na tych zjawiskach korzysta.

Adam Łapiński, reprezentant Art Investor, firmy promującej i sprzedającej dzieła polskich artystów, mówi o wysokim potencjale inwestycyjnym młodych polskich artystów: „Jeśli chodzi o początkujących artystów, to możliwość wzrostu wartości ich dzieł jest większa niż przy nieżyjących. O wiele niższa jest też bariera wejścia – na poziomie kilku tysięcy. Jeden z malarzy, którego reprezentujemy, jeszcze kilka lat temu sprzedawał obrazy za połowę obecnych kwot. Dawni klienci, którzy wracają po nowe prace, są mocno zdziwieni. Zawsze im wtedy tłumaczę, że powinni się cieszyć – przecież świetnie zainwestowali.”. Oferta Galerii 3U10 właśnie z tego powodu obfituje w twórców rodzimych, młodych, z odpowiednim wykształceniem artystycznym i aktywnych na scenie artystycznej.

Obostrzenia spowodowane pandemią, zamykanie galerii, targów, brak możliwości kontaktu na żywo – to wszystko przyspieszyło nieuniknione zmiany w galeriach i domach aukcyjnych. Większość nie tylko przeszła z całą ofertą do Internetu, ale również stworzyła hybrydowe formy kontaktu z kolekcjonerami, co prawdopodobnie zwiększyło dotarcie do większej grupy odbiorców. I tak również nasza Galeria, mimo posiadania fizycznej przestrzeni ekspozycyjno-wystawienniczej, bazuje swoją działalność w Internecie. Na naszej stronie internetowej 3u10.pl można nie tylko zapoznać się z proponowaną przez nas ofertą inwestycyjną i przyjrzeć się bliżej poszczególnym twórcom, ale też zakupić dzieła sztuki znajdujące się zarówno w stałej ofercie Galerii, jak i te prezentowane podczas aukcji online.

Colborn Bell, kolekcjoner sztuki NFT. Źródło: news.artnet.com

Dzieła sztuki w czasach zawirowań i niepewności gospodarczej są postrzegane jako zabezpieczenie przed inflacją, a inwestorzy widzą w nich szansę na obniżenie ryzyka i zwiększenie zysków ich portfeli w perspektywie długoterminowej. Historia sugeruje, że sztuka dobrze trzyma wartość i ma tendencję do przekraczania w dłuższej perspektywie stopy inflacji.

Jeżeli obawiasz się rosnącej inflacji i szukasz możliwości zabezpieczenia swojego kapitału lub zwyczajnie chcesz zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny – skontaktuj się z Nami mailowo (galeria@3u10.pl) lub telefonicznie pod numerem +48 508 802 765, a gwarantujemy, że na tym zyskasz!

Tekst powstał w oparciu o:

Inwestycje alternatywne 2022. Dzięki inflacji polski rynek sztuki zyskuje na wartości. – pgb24.pl

W sztukę inwestować mogą wszyscy, ale bogaci mają łatwiej. – biznes.trojmiasto.pl

Witaj w 3u10!

Twoje konto zostało pomyślnie utworzone 😊 
Miłych zakupów!!!

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu