Sztuka – przyjemność dla oka i wysoka stopa zwrotu

Podsumowanie rynku sztuki z roku 2021 – seria rekordów

2021 rok był dla międzynarodowego i polskiego rynku sztuki przełomowy. Po raz pierwszy w historii aż 3 dzieła (w przeciągu zaledwie dwóch miesięcy) osiągnęły kwotę powyżej 10 mln złotych. Globalny obrót sztuki współczesnej wyniósł 2,7 mld dolarów, a zaledwie w ciągu roku ponad 100 tys. dzieł zmieniło właściciela – jest to wynik dziesięciokrotnie większy niż 20 lat temu. 2021 rok uwidocznił też fakt, że coraz bardziej intensywnie zwiększa się wartość dzieł artystów współczesnych. Jak podaje DESA – w 2021 roku obroty w segmencie Sztuka Współczesna wzrosły o 68% w porównaniu do zeszłego roku, a Sztuka Dawna (choć zajmuje drugie miejsce) odnotowała wzrost zaledwie o 6,7%.

Wzrastająca popularność sztuki młodej na krajowym rynku sztuki

Sztuką młodą określa się twórczość niewypromowanych jeszcze autorów, której ceny wywoławcze nie przekraczają najczęściej 1 tys. zł. Jak podaje OneBid, przeciętna cena takiego dzieła w 2021 r. wyniosła 1,3 tys. zł, co oznacza, że względem ubiegłego roku podniosła się o 6%, natomiast wobec poziomów z 2019 i 2018 r., wzrosła kolejno 15% i 34%. Ponad 2/3 prac sprzedanych na aukcjach sztuki młodej nabyto ponadto drogą licytacji on-line, co eksperci wskazują jako jeden z najważniejszych trendów zarówno mijającego, jak i nadchodzącego roku.

Kluczowe trendy

Raport za ubiegły rok wskazuje wyraźnie na wzrastającą wartość prac reprezentantów sztuki współczesnej. Dodatkowo, na popularności zyskują aukcje on-line. Okazuje się, że kolekcjonowanie dzieł młodych artystów może okazać się doskonałą lokatą kapitału. W poszukiwaniach dobrze rokujących twórców pomaga Galeria Sztuki Inwestycyjnej 3U10, która specjalizuje się w licytacjach on-line.

Źródło: OneBid.pl

Wiemy już jakie sektory sztuki dają największe możliwości zysku. Dlaczego w takim razie warto lokować kapitał właśnie w dziełach sztuki?

Zakup dzieła wschodzącego artysty nie tylko zapewnia inwestorowi utrzymanie jego wartości na stałym poziomie, ale ma szansę przynieść realny zysk z chwilą, gdy artysta ten stanie się bardziej rozpoznawalny, a jego prace wyżej cenione. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na zakup dzieła, które nam się podoba, czas pomiędzy zakupem a sprzedażą pracy umilony zostanie przyjemnością obcowania z konkretnym dziełem. Jak powiedział Jan Białostocki, „jest więc w dziełach sztuki coś, co sprawia, że nie starzeją się one tak jak przedmioty, których sens wyczerpuje się w ich funkcji użytkowej”.

Poniżej przedstawiamy kilka zalet inwestowania w dzieła sztuki:

  • Inwestycje w sztukę w historycznej perspektywie przynosiły atrakcyjne zyski, w przeciwieństwie do papierów wartościowych i dochodów pasywnych (np. renty).
  • Inwestorzy, którzy w swoim portfolio posiadają dzieła sztuki, redukują ryzyko i w historycznej perspektywie uzyskują zdecydowanie lepsze wyniki w skali roku.
  • Inwestycje w sztukę stanowią solidne zabezpieczenie przed inflacją i zapewniają zyski znacząco przekraczające wzrosty globalnych indeksów cen konsumenckich.
  • Sztuka stanowi rzeczywistą klasę aktywów i rosnący rynek inwestycyjny.
  • Rynek sztuki jest nieprzejrzysty i w dużej mierze nieuregulowany, dzięki czemu dostarcza osobom z ponadprzeciętną wiedzą na temat sposobu jego funkcjonowania dostęp do wielu możliwości inwestycyjnych oraz okazji transakcji arbitrażowych.
  • Inwestycje w dzieła sztuki mają niską korelację do tradycyjnych rynków inwestycyjnych, takich jak akcje czy renty, tym samym zapewniając istotną możliwość dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
Źródło: Poradnik Inwestowania

Zainteresowany/a inwestowaniem w sztukę?

Galeria Sztuki Inwestycyjnej 3u10 selekcjonuje najbardziej obiecujących młodych artystów i oferuje inwestorom dzieła, których wartość może wzrosnąć aż o ponad 50% w skali roku przy krótkim horyzoncie inwestycyjnym!

Specjalizujemy się w aukcjach on-line w oparciu o platformę OneBid. Promujemy artystów, dbamy o zwiększenie rozpoznawalności i o stały, wysoki wzrost wartości oferowanych przez nas dzieł również po sprzedaży.

Współpracując z nami masz pewność, że lokujesz kapitał we właściwym miejscu a o Twoje dzieła sztuki dba zaangażowany zespół. Szczegółowe informacje dostępne są na naszej stronie internetowej: 3u10.pl. Zapraszamy do kontaktu pod adresem galeria@3u10.pl lub pod numerem 500 419 251.

Tekst powstał w oparciu o:

Dane podsumowujące rok 2021. Źródło: domy aukcyjne Desa Unicum, Sotheby’s, Christie’s, Phillips, platforma OneBid

The Contemporary Art Market Raport 2021 – Artprice.com

2021 Dapp Industry Report – DappRadar.com

Sztuka – przyjemność dla oka i wysoka stopa zwrotu

Witaj w 3u10!

Twoje konto zostało pomyślnie utworzone 😊 
Miłych zakupów!!!

Informacja o Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu